Ulga na ekspansję wydaje się podatnikom poważnie brzmiąca i często z tego powodu zakładają, że ich nie dotyczy. Jak się jednak okazuje, zarówno katalog przedsiębiorców, którzy mogą z niej skorzystać, jak i sam zakres kosztów do odliczenia, jest szeroki.
Ulga na zwiększenie przychodów, popularnie nazywana ulgą na ekspansję została, wymyślona w ramach pakietu Polski Ład 1.0 i weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jak wynikało z uzasadnienia do projektu ustawy wprowadzającej, przepisy te powinny „oddziaływać wspierająco szczególnie na małe podmioty podejmujące się ryzyka związanego z ekspansją na zagraniczne rynki […] ulga skierowana jest do podatników, u których w następstwie poniesienia określonych wydatków (m.in. związanych z uczestnictwem w targach, na których prezentowane są produkty, działaniami promocyjnymi, a także przygotowaniem koniecznej dokumentacji), doszło do osiągnięcia (zwiększenia) przychodów ze sprzedaży produktów”. Celem stało się zatem wykreowanie zachęty podatkowej dla przedsiębiorców planujących rozwój na rynkach krajowych i zagranicznych.
Od kiedy można skorzystać z ulgi?
Ulga na ekspansję weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, podatnicy mogą zatem skorzystać z tego rozwiązania już od rozliczenia za rok 2022.
Kto może skorzystać z ulgi na ekspansję?
Podatnikami, którzy mogą skorzystać z ulgi na ekspansję są:
- podatnicy opodatkowani według skali podatkowej,
- podatnicy opodatkowani na zasadach podatku liniowego,
- podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Warunkiem, aby skorzystać z ulgi na ekspansję jest zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Z ulgi mogą bowiem skorzystać tylko podmioty, które wytwarzają rzeczy np. producent mebli. Ulga jest bowiem związana z ekspansją na rynki w zakresie sprzedaży produktów. Przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika. Istotne jest zatem, aby być producentem, a nie jedynie np. dystrybutorem towarów. Taką interpretację potwierdza WSA w Białymstoku w wyroku z 18 stycznia 2023 roku (sygn. I SA/Bk 497/22).
Jakie koszty można odliczyć w ramach ulg i czy jest jakiś limit?
Ustawa wskazuje konkretne koszty, które można odliczyć w ramach ulgi, jednakże nie mogą one przekroczyć wysokości 1 mln zł w roku podatkowym. Dodatkowo kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.
Należą do nich m.in. koszty: uczestnictwa w targach poniesione na organizację miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych dla pracowników i podatnika, zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników i podatnika; a także działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów, czy dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów.
Warunki skorzystania z ulgi
Podatnicy skorzystają z ulgi pod warunkiem, że w okresie dwóch lat od roku, w którym ponieśli wydatki:
- zwiększą przychody ze sprzedaży produktów,
- osiągną przychody ze sprzedaży produktów, których dotychczas nie oferowali w sprzedaży,
- osiągną przychody ze sprzedaży produktów, których dotychczas nie oferowali w sprzedaży w danym kraju.
Co istotne, w zakresie zwiększenia przychodów, czy ich osiągnięcia, nie ma żadnych wskazań co do wysokości wzrostu przychodu ani poziomu przychodów. Zwiększenie przychodów o np. 1 proc. spełni zatem warunek z punktu a. Z kolei osiągnięcie sprzedaży na poziomie 100 zł z produktu, którego podatnik wcześniej nie sprzedawał, spełni warunek z punktu b.
Przykład: Spółka B. jest producentem ołówków. Spółka dotychczas dokonywała sprzedaży jedynie w Polsce. Spółka planowała rozpocząć sprzedaż we Francji i w 2022 r. przeprowadziła w związku z tym akcję reklamową. Wydatki na reklamę internetową Spółka odliczy w ramach ulgi na ekspansję. Spółka musi osiągnąć jakikolwiek przychód ze sprzedaży ołówków we Francji, aby skorzystać z ulgi.
Podstawa prawna:
- art. 26gb ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.)
- art. 18eb ustawy z 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.)