Korygowanie rocznego PIT – podstawowe zasady

Zdarza się czasem, że konieczna jest korekta rocznego zeznania PIT. Jak to zrobić?

Korekta z inicjatywy podatnika

W większości przypadku podatnik ma prawo do złożenia korekty deklaracji podatkowej. Powodem korekty może być przeoczenie przychodów lub kosztów, wpływające bezpośrednio na dochód podlegający opodatkowaniu. Korekta może być też spowodowana chęcią skorzystania z ulgi podatkowej.

W wyniku korekty może dojść do sytuacji, że zobowiązanie podatkowe ulega zwiększeniu i konieczna jest dopłata podatku. Należy pamiętać, że oprócz podatku należy zapłacić także odsetki. Podstawowa stawka odsetek wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim podwyższonej o 2 pkt proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc.

Ważne!
Aktualne odsetki za zwłokę od zobowiązań podatkowych wynoszą 15 proc.
 

Jeżeli podatnik składa korektę deklaracji w ciągu sześciu miesięcy od upływu terminu oraz wpłaca zaległość w ciągu siedmiu dni, może skorzystać z obniżonej do 50 proc. stawki odsetek podatkowych.

W wyniku korekty może też powstać nadpłata podatku, czyli dojść do sytuacji, że podatnik zapłacił więcej podatku niż wynika to z jego dochodu. W takim przypadku podatnikowi przysługuje prawo do wystąpienia do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, który należy złożyć razem z korektą deklaracji. Urząd może stwierdzić nadpłatę bez wydawania decyzji podatkowej, jeśli ten zwrot nie budzi wątpliwości, lub też może przeprowadzić czynności sprawdzające i w ich wyniku potwierdzić fakt nadpłaty.

Nadpłata podatku zaliczana jest w pierwszej kolejności na inne zobowiązania podatkowe oraz wynikające z nich odsetki, a jeśli takich zobowiązań podatnik nie ma – jest zwracana podatnikowi. Podatnik ma też prawo wnioskować o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (np. na VAT za kolejny miesiąc). W takiej sytuacji, regulując to przyszłe zobowiązanie podatkowe, powinien zapłacić kwotę pomniejszoną o nadpłatę.

Korekta z inicjatywy organu podatkowego

Czasami dochodzi do sytuacji, że przez pomyłkę podatnik złożył błędne zeznanie podatkowe, a urząd to wychwycił i wszczął postępowanie wyjaśniające. Może tak być np. wtedy, gdy przez pomyłkę zapłacono niższą zaliczkę na podatek niż wykazana w deklaracji, albo urząd nabrał podejrzeń co do tego czy prawidłowo odliczono składki ubezpieczeniowe od dochodu/podatku.

W sytuacji gdy podatnik koryguje deklarację podatkową po otrzymaniu informacji z urzędu o toczącym się postępowaniu, nie przysługuje mu prawo do pomniejszonych o 50 proc. odsetek za zwłokę. Co więcej, w przypadku dużych różnic w podatku, jaki wykazał podatnik, a tym, jaki ustalił urząd, odsetki za zwłokę mogą wynieść 150 proc. odsetek podstawowych. Dzieje się tak w sytuacji, gdy różnica między kwotą należną a wykazaną różni się o co najmniej 25 proc. i kwota różnicy jest większa niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia (w tym roku to kwota 15 050zł).

Podstawa prawna:

  • art. 53-56b, 75-76a, 81-81b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.)
Korygowanie rocznego PIT – podstawowe zasady