dokumenty

Wydatki poniesione na usługi świadczone przez małżonka w kosztach podatkowych przedsiębiorcy? Fiskus się zgadza

Prowadzenie biznesu to przede wszystkim poszukiwanie współpracowników i kontrahentów. W praktyce gospodarczej często zdarza się, że przedsiębiorcy – zwłaszcza na początku, ale również w kolejnych latach działalności – korzystają z usług świadczonych przez znajomych czy członków rodziny. Może pojawić się pytanie – czy wydatki na takie usługi można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej? Takie wątpliwości miała podatniczka, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Małżeństwo z wątpliwościami podatkowymi

Wnioskodawczyni wskazała we wniosku, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży filtrów, uszczelnień, łożysk, silników, czujników, chemii, materiałów BHP, elementów hydraulicznych. W ramach działalności podjęła współpracę z mężem, który był zobowiązany do poszukiwania klientów i budowania relacji biznesowych, wsparcia i obsługi technicznej, dostawy materiałów i produktów zgodnie z zamówieniami klientów czy kontroli nad zawieranymi umowami handlowymi. We wniosku zostało podkreślone, że mąż wnioskodawczyni posiada wieloletnie doświadczenie i specjalistyczną wiedzę z zakresu doradztwa materiałowego i funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych, dlatego rozpoczęcie współpracy między małżonkami miało dla podatniczki uzasadnienie biznesowe oraz ekonomiczne, bowiem mogło przełożyć się na wzrost jej przychodów.

Ponadto ceny za świadczone przez męża usługi zostały ustalone na zasadach rynkowych, a między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa.

Zdaniem podatniczki, poniesione wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w jej działalności. Co prawda, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki z określonymi wyjątkami (jednak w przypadku, gdy każde z małżonków prowadzi odrębne przedsiębiorstwo i w jego ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka). W takiej sytuacji występują bowiem dwa odrębne podmioty gospodarcze, które za wykonane usługi wystawiają faktury na rzecz drugiego przedsiębiorcy.

Koszty uzyskania przychodów

Wnioskodawczyni w dalszej części wniosku wskazała, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Definicja ta ma charakter ogólny. Oznacza to, że każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien zostać indywidualnie przeanalizowany pod kątem kwalifikacji (lub nie) do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt uzyskania przychodu można uznać taki wydatek, który:

  • został poniesiony przez podatnika,
  • ma charakter definitywny,
  • ma związek z osiągniętymi przychodami lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów,
  • nie został wymieniony w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcze, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie ich źródła.

Tym samym podatniczka wskazała, że wynagrodzenie wypłacane mężowi, który prowadzi własną działalność gospodarczą nie jest zaliczane do kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 10, tym samym może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności.

Fiskus zgodził się z wnioskodawczynią, jednocześnie odstępując od uzasadnienia wydanej interpretacji – czyli w całości podzielając stanowisko, jak i argumentację wskazaną we wniosku. Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, gdy organ zgadza się na zaliczenie wydatków poniesionych na usługi świadczone przez małżonka do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto warto zauważyć, że w opisywanej sprawie między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa. W sytuacji, gdy istniała wspólność fiskus wydawał interpretacje, w których pozwalał na zaliczenie tego typu wydatków do kosztów podatkowych działalności – najważniejsze, by warunki transakcji nie odbiegały od warunków rynkowych.

interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2024 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.208.2024.2.AP

Wydatki poniesione na usługi świadczone przez małżonka w kosztach podatkowych przedsiębiorcy? Fiskus się zgadza