podpisywany dokument

Złożenie informacji o zmianie właściwości urzędu skarbowego – procedura

Podatnicy, którzy w 2023 r. przekroczyli przychodami kwotę 3 mln euro lub 50 mln euro, od 1 stycznia 2025 r. powinni podlegać pod jeden z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Zarówno kategorie podatników, jak i szczegóły ustalania właściwych urzędów skarbowych określa rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo. Termin na złożenie zawiadomienia upłynął 15 października 2024 r.

Jakie podmioty podlegają wyspecjalizowanym US?

Poza podmiotami wymienionymi wprost w przepisach rozporządzenia, jak np. podmioty państwowe, podatkowe grupy kapitałowe czy banki, pod wyspecjalizowane urzędy skarbowe podlegają również takie podmioty jak osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z wyłączeniem podatników i płatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 3 mln euro i nieprzekraczającej 50 mln euro (1 kategoria) lub przekraczającej 50 mln euro (2 kategoria). Przychody te ustala się na podstawie sprawozdania finansowego sporządzanego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości lub zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR).

Od kiedy następuje zmiana właściwości urzędu skarbowego?

W przypadku podmiotów wskazanych powyżej, tj. osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które przekroczyły określone limity przychodów, zaliczenie do kategorii podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym został spełniony warunek przekroczenia limitu przychodów 3 mln lub 50 mln euro. W praktyce od 1 stycznia 2025 r. pod wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą podlegać podatnicy, którzy powyższe limity przekroczyli w roku 2023.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 r., jeśli u podatnika jego przychody netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług w 2023 r. przekroczyły:

  • 13 030 200 zł – będzie obsługiwany przez jeden z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych,
  • 217 170 000 zł – będzie podlegał pod Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.

Zawiadomienie dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego powinno nastąpić w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok podatkowy, od którego nastąpi zmiana właściwości urzędu skarbowego.

Problematyczny kurs przeliczenia

Co do zasady kwotę wyrażoną w euro (czyli 3 mln lub 50 mln euro) przelicza się na polską walutę po kursie średnim ogłaszanym przez NBP na ostatni dzień roku podatkowego (w przypadku podatników, którzy będą podlegać pod wyspecjalizowane US od 2025 r. – będzie to kurs właściwy dla 2023 r.). Problematyczne okazało się to, że 31 grudnia 2023 r. przypadał w niedzielę. I tutaj stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów przyjmując, że jeśli średni kurs ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roku podatkowego, który uwzględnia się w tym przeliczeniu, przypada w dzień wolny od pracy, to bierze się pod uwagę kurs z kolejnego dnia roboczego, a nie ostatnio ogłoszony. Tym samym MF odniosło się do przepisów Ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba, że ustawy podatkowe stanowią inaczej.

Tym samym, zdaniem MF, dla przeliczenia kwot limitów zastosowanie znajdzie kurs z 2 stycznia 2024 r. (jest to bowiem pierwszy dzień roboczy po 31 grudnia 2023 r.).

Co istotne, Ministerstwo Finansów poinformowało również, że skierowało do podległych jednostek Krajowej Informacji Skarbowej pismo informacyjne dotyczące właściwego ustalania prawidłowego dnia kursu wymiany walut przy kwalifikowaniu lub wykluczaniu podmiotu z urzędu skarbowego. Oznacza to, że w zakresie przeliczania kwot z euro na walutę polską powinna panować jednolita praktyka urzędów skarbowych.

Podstawa prawna:

  • par. 2 ust. 1 pkt 15-16 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (Dz. U. z 2020 r., poz. 2456)
Złożenie informacji o zmianie właściwości urzędu skarbowego – procedura